Ponad 20 drzew, 300 krzewów, 600 bylin oraz traw zostało posadzonych w różnych rejonach ulicy Szpitalnej. Największą zmianę przeszedł rejon skrzyżowania ulic Szpitalnej i Dąbrowskiego, gdzie dawny betonowy plac został zamieniony w zieloną przestrzeń.
Jeszcze niedawno miejsce przy Poczcie na ulicy Dąbrowskiego było utwardzoną powierzchnią wykorzystywaną jako parking. Dziś rosną tam drzewa, krzewy, byliny oraz rośliny cebulowe, które będą kwitły od wiosny aż do późnej jesieni.
Co posadzono na skrzyżowaniu?
Nowo posadzone gatunki to m.in. kasztanowce czerwone, róże okrywowe, kocimiętka oraz trawy ozdobne. Kiedy rośliny podrosną, zapewnią więcej cienia i poprawią komfort przebywania w tej części Ogrodów. Zieleń nie tylko poprawia estetykę miejsca, ale również ogranicza nagrzewanie się nawierzchni, pozytywnie wpływa na mikroklimat i retencję wód opadowych.
Więcej zieleni na ulicy Szpitalnej
Zakończyły się także prace na pozostałych odcinkach. Na fragmencie od ul. Nowy Świat do ul. Bukowskiej pojawiły się nowe nasadzenia drzew i krzewów oraz uzupełniono istniejącą zieleń. Rosną tam teraz również byliny i rośliny cebulowe. Zmiany objęły również teren przy ul. Szpitalnej i Szamarzewskiego, w sąsiedztwie szpitala. Uporządkowano tam ruch pieszy, wyznaczono nowe ścieżki i zabezpieczono tereny zieleni przed wydeptywaniem. Wprowadzono rośliny cieniolubne i okrywowe, które z czasem stworzą naturalną zieloną przestrzeń pod istniejącymi drzewami. Zamontowano również nowe ławki.
Jesienne plany
Dodatkowo jesienią posadzonych zostanie jeszcze blisko 4500 roślin cebulowych.
Ulica Szpitalna to dziś miejsce bardziej zielone, uporządkowane i przyjazne mieszkańcom. Łączny koszt prac wyniósł ponad 272 tys. złotych.