Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu gościł ambasadora Republiki Federalnej Niemiec, JE Miguela Bergera. To pierwsza oficjalna wizyta przedstawiciela niemieckiego rządu w stolicy Wielkopolski od momentu objęcia przez niego funkcji w 2025 roku. Z ambasadorem spotkała się I wicewojewoda wielkopolska Karolina Fabiś-Szulc. Rozmowy miały charakter kurtuazyjny i były okazją do podkreślenia dobrych relacji polsko-niemieckich.
Kim jest ambasador Miguel Berger?
Ambasador Miguel Berger to doświadczony dyplomata. Przed objęciem placówki w Warszawie pełnił funkcję sekretarza stanu w Federalnym Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a w latach 2022–2025 był ambasadorem Niemiec w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Jego bogate doświadczenie międzynarodowe sprawia, że wizyta w regionie ma znaczenie symboliczne i praktyczne.
Co łączy Wielkopolskę z Niemcami?
Wielkopolska utrzymuje z naszym zachodnim sąsiadem silne więzi gospodarcze, kulturalne i naukowe. W regionie inwestują liczne firmy zza Odry – Volkswagen, będący największym pracodawcą wśród niemieckich przedsiębiorstw, to tylko jeden z przykładów. Województwo uczestniczy również w inicjatywie „Partnerstwo-Odra”, łączącej cztery polskie województwa (dolnośląskie, lubuskie, zachodniopomorskie i wielkopolskie) z czterema wschodnioniemieckimi krajami związkowymi – Berlinem, Brandenburgią, Meklemburgią-Pomorzem Przednim i Saksonią. Celem projektu jest wzmocnienie regionu nadodrzańskiego pod względem gospodarczym, kulturalnym i społecznym. Obecnie Wielkopolska przewodzi tej współpracy i będzie gospodarzem IX. Szczytu Politycznego w 2026 roku.