Uroczyste otwarcie nowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Trzciance zgromadziło I Wicewojewodę Wielkopolską Karolinę Fabiś-Szulc, samorządowców i mieszkańców. W 2025 roku zawarto umowę o dotację z rezerwy celowej między Wojewodą Wielkopolskim a Gminą Trzcianka. Inwestycja ta pozwoliła stworzyć nowoczesny obiekt, który zapewni wsparcie dla 30 osób z terenu powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego.
Ponad 4,4 mln zł na rozwój sieci wsparcia
Całkowity koszt inwestycji przekroczył 4,4 mln zł. Z tej kwoty ponad 3,5 mln zł stanowiła dotacja celowa z budżetu państwa. Środki przeznaczono na rozwój sieci ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi.
Czym zajmuje się Środowiskowy Dom Samopomocy?
Placówka oferuje pomoc osobom z zaburzeniami psychicznymi, koncentrując się na codziennym funkcjonowaniu i rozwijaniu samodzielności. W ośrodku prowadzone są treningi umiejętności społecznych i samoobsługi, które pomagają uczestnikom wracać do aktywnego życia i integracji społecznej.
Otwarcie ŚDS w Trzciance to ważny krok w rozwoju lokalnego systemu wsparcia. To także przykład skutecznej współpracy administracji rządowej i samorządowej na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców wymagających specjalistycznej pomocy.