Projekt zakazu używania telefonów w szkołach podstawowych trafi wkrótce na posiedzenie rządu. Premier Donald Tusk skonsultował go z młodzieżą w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Młodzi ludzie spędzają przed ekranami nawet 5-7 godzin dziennie.
Rząd chce odciąć dzieci od smartfonów w podstawówkach
Według badań narastający problem uzależnienia od telefonów komórkowych coraz częściej dotyka najmłodszych. Dlatego Rada Ministrów finalizuje prace nad rozwiązaniami ograniczającymi używanie smartfonów w szkołach podstawowych.
Nie możemy przejść obok tego problemu obojętnie. Według analiz, najmłodsi spędzają przed telefonem po 5-7 godzin dziennie. Wszyscy czujemy, że to nie jest normalne
– podkreślił Donald Tusk.
Młodzież w KPRM: zakaz nie jest przeciwko użytkownikom
Premier zapewnił, że rząd będzie nadal współpracował z organizacjami młodzieżowymi, aby projekt zyskał szeroką akceptację. Jak podkreślił, zakaz korzystania z telefonów w szkołach nie uderza w użytkowników.
Zakaz korzystania z telefonów w szkołach nie jest przeciwko użytkownikom. Razem musimy rozwiązać ten problem, aby chronić nas wszystkich
– wyjaśnił Premier.
Bezpieczeństwo w sieci i walka z patostreamami
Ważnym zadaniem pozostaje także walka o bezpieczeństwo w sieci oraz kontrola platform internetowych.
Jeśli nie będzie pełnej solidarności między nauczycielami, rodzicami, rządem i dziećmi, to nie wygramy walki o bezpieczeństwo w Internecie. To nasze wspólne zadanie
– zaznaczył Prezes Rady Ministrów.
Szczególnie istotne jest skuteczne przeciwdziałanie szkodliwym treściom w sieci. Wicepremier, Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zwrócił uwagę na patostreamy.
Patostreamy muszą być ograniczone. Platformy internetowe powinny ponosić za to odpowiedzialność
Celem rządu jest odpowiedzialne reagowanie na rosnące wyzwania cyfrowe i ochrona najmłodszych. W dzisiejszych konsultacjach z młodzieżą uczestniczyli także Minister Edukacji Barbara Nowacka oraz Minister ds. Nadzoru nad Wdrażaniem Polityki Rządu Maciej Berek.