Fundacja Fonorama ogłosiła dwa konkursy dla twórców słuchowisk. Zgłoszenia przyjmowane są od 15 maja do 15 czerwca 2026 roku. Zwycięzców poznamy podczas Festiwalu Słuchowisk w Poznaniu, który odbędzie się w dniach 7-11 października.
Tegoroczna edycja to nie tylko rywalizacja o atrakcyjne nagrody finansowe, ale też spotkanie z mistrzami gatunku. Warsztaty i masterclass poprowadzą m.in. Jessica Dromgoole, Andreas Jungwirth i Agnieszka Szczepańczyk.
Konkurs na pomysł na słuchowisko
Masz oryginalny pomysł, który jeszcze nie ujrzał światła dziennego? Fundacja czeka na koncepcje słuchowisk, które nie powstały, a scenariusz nie został opublikowany. Zwycięzca otrzyma 9 tys. zł na realizację swojej produkcji podczas Festiwalu Słuchowisk. W zgłoszeniu trzeba umieścić opis koncepcji, zarys scenariusza, wybrane sceny, szkic dźwiękowy i kosztorys.
Słuchowisko już nagrane
Do drugiego konkursu można zgłaszać gotowe produkcje, które powstały pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia 2025 roku. Fonorama szuka kreacyjnych, bogatych dźwiękowo opowieści audio. Łączna długość zgłaszanego serialu słuchowiskowego nie może przekroczyć 90 minut.
Organizatorzy zachęcają do odważnego i kreatywnego podejścia do słuchowisk oraz narracji audio, podkreślając bogactwo dźwiękowych środków wyrazu budowanych za pomocą tekstu, głosu, efektów dźwiękowych i muzyki.
Nadesłane prace powalczą o tytułowe Małżowiny. Jury do 15 lipca 2026 roku wyłoni finałową trójkę, a werdykt ogłosi podczas festiwalu. Jury konkursowe jest trzyosobowe, a zwycięzca w kategorii koncepcji zostanie wyłoniony do 30 czerwca 2026.
Pula nagród na festiwalu
Na laureatów czekają prestiżowe wyróżnienia i nagrody pieniężne. Złota Małżowina to 7000 zł, Srebrna Małżowina – 5000 zł, a Różowa Małżowina – 3000 zł. Aby wziąć udział, należy zapoznać się z regulaminem dostępnym na fonorama.org.
Dom Słuchowisk startuje z nowym sezonem
W maju wraca cykl comiesięcznych odsłuchów. 17 maja o godzinie 18 wybrzmią „Everyboy&Extragirl” z 2024 roku oraz „Puszcza” z 2021 roku. Pierwsza premiera w ramach Domu Słuchowisk odbędzie się 14 czerwca o godzinie 12. To słuchowiskowa baśń dla dorosłych „Muzeum drzew” w reżyserii Marii Marcinkiewicz-Górnej. W obsadzie znaleźli się: Maria Rybarczyk, Oliwia Nazimek, Bartosz Włodarczyk, Barbara Krasińska, Aleksander Machalica, Ewa Szumska, Jakub Papuga, Mariusz Adamski, Michał Kocurek i Andrzej Szubski.