Strona główna » Premier Węgier z pierwszą wizytą w Polsce sygnałem odradzającej się demokracji

Premier Węgier z pierwszą wizytą w Polsce sygnałem odradzającej się demokracji

by poznan

Pierwsza zagraniczna podróż Pétera Magyara po objęciu urzędu premiera Węgier wiedzie do Polski. To symboliczny gest, który podkreśla przełom po 16 latach rządów Viktora Orbana. Zwycięstwo jego partii Tisza w kwietniowych wyborach parlamentarnych rozbudziło nadzieję na powrót demokratycznych wartości w Europie. Wizyta obejmuje Kraków, Warszawę i Gdańsk.

Nowy rozdział w relacjach po latach napięć

Donald Tusk podkreślił wyjątkową więź łączącą oba narody.

Polaków i Węgrów łączy zrozumienie, że ważne sprawy wymagają waleczności i serca. Można pokonać każde zło, jeśli się wierzy we własny naród

– powiedział Prezes Rady Ministrów. Przyznał też, że poprzednia dekada nie sprzyjała relacjom.

Ostatnie lata rządów Viktora Orbana były dramatycznym momentem dla naszych relacji, ale i tak nie wpłynęły na stosunki między Polakami a Węgrami. Dzisiaj pokazujemy, że Węgry i Polska działają razem

Demokracja wraca do gry

Szef polskiego rządu ocenił, że wyborczy sukces Magyara to sygnał dla całego kontynentu.

Twoje historyczne zwycięstwo to nie tylko powrót Budapesztu do UE. To także znak dla milionów ludzi w Europie i na świecie, że demokracja, rządy prawa, przyzwoitość i moralność w polityce nie są przegranymi sprawami

Tysiącletnia przyjaźń i solidarność

Péter Magyar przypomniał o głębokich korzeniach polsko-węgierskich.

Szanujemy tysiącletnią przyjaźń polsko-węgierską. To także historia polskich uchodźców, którzy w czasie II wojny światowej znaleźli schronienie na Węgrzech. Uratowano wówczas ponad 30 tys. Polaków, w tym ok. 5 tys. polskich Żydów

– zaznaczył. Podkreślił też, dlaczego wybrał Polskę na pierwszą wizytę.

Odwiedzam Kraków, Warszawę i Gdańsk – chciałem pokazać narodowi węgierskiemu jak najwięcej miejsc z Polski i odwiedzić miasta, w których bije serce wolności Europy

Rewitalizacja Grupy Wyszehradzkiej

Obaj liderzy zapowiedzieli odnowienie współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

Rewitalizacja Grupy Wyszehradzkiej to szerszy projekt – dzielimy wspólne poglądy i interesy, dążąc do tego, aby Europa Środkowo-Wschodnia stała się miejscem, w którym rozstrzygają się losy całego kontynentu. Współpraca polsko-węgierska będzie tu absolutnie kluczowa

– oświadczył Donald Tusk.

Energia i bezpieczeństwo jako fundament

Warszawa zaoferowała regionowi doświadczenie w uniezależnianiu się od dostaw surowców z Rosji.

W Polsce w krótkim czasie osiągnęliśmy pełną niezależność energetyczną dzięki dywersyfikacji dostaw. Jeszcze niedawno byliśmy w 90% zależni od rosyjskiego gazu i ropy, co ograniczało naszą suwerenność. Dziś jesteśmy w pełni niezależni i mamy wielokierunkowe możliwości działania

– powiedział Prezes Rady Ministrów. Oba rządy będą też pracować nad wspólnym stanowiskiem wobec Ukrainy.