Strona główna » Prawie 20 tysięcy poznaniaków w dwa tygodnie zebrało 47 ton odpadów podczas Wiosennych Porządków

Prawie 20 tysięcy poznaniaków w dwa tygodnie zebrało 47 ton odpadów podczas Wiosennych Porządków

by poznan

Do Wydziału Gospodarki Komunalnej UMP – koordynatora akcji Wiosenne Porządki – zgłosiło się 241 zorganizowanych grup. Łącznie dało to liczbę ponad 19,7 tys. uczestników. Przez dwa tygodnie wszystkie te osoby uprzątnęły z terenów ogólnodostępnych miasta około 47 ton odpadów.

Tradycyjnie we wspólne sprzątanie zaangażowały się szkoły i przedszkola, przedstawiciele rad osiedli, pracownicy firm, miłośnicy fortyfikacji oraz pasjonaci historii, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, harcerze, nieformalne grupy sąsiedzkie oraz ekipy przyjaciół czy fundacje i stowarzyszenia.

Prosty przepis na akcję

Przepis na udział w akcji był bardzo prosty – wystarczyło zebrać ekipę oraz ustalić termin i miejsce, które zostanie uporządkowane. Mógł to być np. własny fyrtel, trasa spacerów z psem czy okolice szkoły lub firmy.

W kwestii wyboru terenu obowiązywała zasada:

„kto pierwszy, ten lepszy”

Osobom, które zgłosiły chęć udziału, Wydział Gospodarki Komunalnej UMP zapewniał worki i rękawiczki, a za odbiór śmieci odpowiadał Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu.

Mapa posprzątanych miejsc

Efekty tegorocznej akcji można zobaczyć na specjalnej mapie, stworzonej z inicjatywy Urzędu Miasta Poznania, przy współpracy Wydziału Gospodarki Komunalnej, Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Zaznaczone są na niej miejsca posprzątane, często wraz ze zdjęciami zebranych śmieci.

Całoroczne wsparcie dla oddolnych porządków

Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania przez cały rok wspiera oddolne akcje sprzątania.