W Poznaniu cztery szkoły przeszły metamorfozę w ramach inwestycji wspierającej małą retencję i zielono-niebieską infrastrukturę. W miejsce asfaltów i betonów pojawiły się przepuszczalne nawierzchnie, nowe rośliny oraz atrakcyjne elementy małej architektury. Dzięki temu szkolne dziedzińce stały się przyjaznymi miejscami wypoczynku i obserwacji przyrody.
Wszystkie cztery projekty łączy zieleń i uwzględnienie małej retencji. Tam, gdzie było to możliwe, nawierzchnie asfaltowe i betonowe zostały zastąpione powierzchniami przepuszczalnymi z nowymi roślinami. Zamontowano też atrakcyjne elementy małej architektury. W efekcie przy szkołach powstały miejsca sprzyjające wypoczynkowi i bieżącej obserwacji przyrody – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.
Zastosowane rozwiązania mają poprawić warunki klimatyczne i zagospodarować wody opadowe. Zmniejszono udział utwardzonych nawierzchni na rzecz zieleni, wzbogacono roślinność o gatunki rodzime, wprowadzono łąki kwietne, siedliska i poidełka dla zwierząt, zielone ściany, skrzynie i ogródki uprawowe. Powstało wiele atrakcji do zabawy i siedzisk z naturalnych materiałów, takich jak drewno i kamień. To przestrzenie przyjazne nie tylko uczniom, ale też pożytecznym owadom, ptakom i jeżom.
Szkoła Podstawowa nr 77 przy ul. Dmowskiego
Przy budynku SP 77 powstały tereny do zabawy z zielonym pagórkiem i tunelami z wikliny. Stanęły podwyższone grządki do uprawy warzyw, a ciekawostką jest dendrofon – atrakcja do zabaw słuchowych. Dzieci mogą też korzystać z drewnianej kuchni błotnej, gdzie „gotują” z piasku, wody i liści. Obok stanęła pergola sensoryczna z różnymi fakturami – otoczakami, korkiem, drewnem. Przy boisku umieszczono podesty z siedziskami pełniące rolę trybun, a całość uzupełnia estetyczna drewniana wiata śmietnikowa.
Szkoła Podstawowa nr 20 na os. Rzeczypospolitej
Tu powstał m.in. ogród deszczowy, który zbiera wodę z placu i rynny. Stworzono też amfiteatr – nieckę zbierającą nadmiar deszczówki, obudowaną kamiennymi płytami, która w suche dni służy jako siedzisko. Przestrzeń zdobią altana wierzbowa i mniejsze szałasy z wikliny. W miejscu dawnego asfaltu pojawił się plac do gry w bule.
Szkoła Podstawowa nr 11 na Winogradach
Dziedzińce zyskały więcej zieleni i przyjazne miejsca odpoczynku. Pojawiły się drewniane podesty, pergole, tunel wierzbowy i konstrukcje dla pnączy na ścianach. Uczniowie mogą korzystać z nowej ścianki wspinaczkowej na świeżym powietrzu. Zamontowano też skrzynię na rośliny przejmującą deszczówkę z rynny.
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 16 przy ul. Krakowskiej
W centrum Poznania także przybyło zieleni i naturalnych atrakcji. W zakres zadania wchodziła infrastruktura sportowa – boisko, bieżnia i skocznia do skoku w dal.
Wszystkie cztery placówki, park kieszonkowy przy ul. Chłodnej i skwer przy ul. Św. Wawrzyńca to pierwszy etap inwestycji „Wsparcie małej retencji wodnej i rozwój zielono-niebieskiej infrastruktury na obszarze Metropolii Poznań”. Zadanie dofinansowane jest z Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027.