Kwiaty pod monumentem w imieniu poznanianek i poznaniaków złożyli Natalia Weremczuk, zastępczyni prezydenta Poznania, oraz Łukasz Kapustka, wiceprzewodniczący rady miasta. W uroczystości wzięli udział także przedstawiciele władz powiatu i województwa, służb mundurowych oraz organizacji kombatanckich.
Dlaczego 8 maja obchodzimy Dzień Zwycięstwa?
W Polsce 8 maja jako Dzień Zwycięstwa obchodzony jest od 2015 roku. To święto upamiętnia oficjalne zakończenie II wojny światowej w Europie, związane z kapitulacją Niemiec. Akt podpisano w 1945 roku w kwaterze głównej generała Eisenhowera we francuskim Reims.
Na żądanie Stalina ceremonię powtórzono w Berlinie, gdzie wieczorem 8 maja przedstawiciele III Rzeszy złożyli bezwarunkową kapitulację przed dowódcami ZSRR, USA i Wielkiej Brytanii. W Moskwie, ze względu na różnicę czasu, był już wtedy 9 maja. Stąd przez lata w wielu krajach bloku wschodniego święto zwycięstwa nad nazizmem obchodzono właśnie tego dnia, nadając mu nazwę Narodowego Święta Zwycięstwa i Wolności.