Miasto Poznań oraz firma Innargi podpisały umowę o użytkowaniu dwóch miejskich działek na Franowie i Starołęce. To tam w przyszłości mogą stanąć pierwsze poznańskie ciepłownie geotermalne. Projekt realizowany jest w ramach partnerstwa strategicznego z Veolią, ogłoszonego w 2023 roku. Kolejny ważny krok przybliża Poznań do wykorzystania energii z wnętrza ziemi do ogrzewania miejskiej sieci.
Od badań sejsmicznych do konkretnych lokalizacji
W marcu 2025 roku ulicami Poznania przejechały specjalistyczne ciężarówki, wykonujące badania sejsmiczne. Wibracje wysyłane w głąb ziemi pozwoliły stworzyć mapę geologiczną podłoża. Wyniki opracowane przez Innargi są obiecujące – wiele wskazuje, że Poznań będzie mógł korzystać ze stabilnej i wydajnej energii geotermalnej.
Teraz projekt wkracza w kolejną fazę. Miasto udostępniło dwie działki: na Franowie (niezagospodarowany teren za centrum handlowym) oraz na Starołęce (obszar z zabudową gospodarczą i jednorodzinną). Trzecia potencjalna lokalizacja na Kopaninie należy do Veolii – to miejsce po dawnej ciepłowni węglowej, gdzie w 2022 roku uruchomiono nowoczesną ciepłownię gazową.
Są to tereny, które już w „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania Miasta Poznania” były wyznaczone pod geotermię, co zostało potwierdzone w Planie ogólnym – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Gdy Miejska Pracownia Urbanistyczna wyznaczała nowe dzielnice mieszkaniowe, uwzględniono rekomendacje Veolii dotyczące zaopatrzenia w ciepło.
Wspólnym celem wszystkich naszych inwestycji jest budowa zdywersyfikowanego i zdecentralizowanego systemu ciepłowniczego, który ma szansę stać się wzorem transformacji energetycznej. Projekt geotermalny to ważny element planu odejścia od węgla w Poznaniu – powiedział Jakub Patalas, prezes Veolii.
Cieszymy się z postawienia kolejnego kroku. Jesteśmy coraz bliżej tego, by Poznań stał się pionierem wykorzystania ciepła ziemi na taką skalę w Polsce – podkreśla Mikołaj Gajsler, Head of Business Developement Innargi Poland.
Nawet 20% ciepła z geotermii w 2030 roku
Szacuje się, że ciepłownie geotermalne mogą zaspokoić nawet do 20% potrzeb ciepłowniczych Poznania. Pierwsze ciepło z geotermii ma popłynąć do sieci w 2030 roku. To pierwszy w Polsce projekt wykorzystania energii geotermalnej na tak dużą skalę w miejskim ciepłownictwie.
Miasto od lat inwestuje w odnawialne źródła energii. Od 2016 roku ciepło z Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów pokrywa około 8% zapotrzebowania. Geotermia stanie się kolejnym filarem miksowania energetycznego. Veolia uruchomiła w ubiegłym roku nowoczesne bloki gazowe, modernizuje sieć ciepłowniczą i rozwija projekty odzysku ciepła z przemysłu.