Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na lata 2025-2026 wzmacnia bezpieczeństwo mieszkańców Wielkopolski. W ubiegłym roku do samego Poznania trafiło 27 mln zł. W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim trwa opiniowanie blisko 1,3 tys. wniosków samorządów na inwestycje w 2026 roku. To największa w historii współczesnej Polski inwestycja w ochronę ludności, na którą rząd przeznaczył łącznie 34 mld zł.
W 2026 roku do Wielkopolski trafi blisko 438 mln zł na przygotowanie miejsc schronienia, ochronę infrastruktury krytycznej i wzmacnianie niezależności energetycznej. Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk podpisała już pierwsze umowy, w tym dla Miasta Poznania – blisko 10 mln zł na dokumentację projektową dla obiektów zbiorowej ochrony w szkołach, dostosowanie garażu podziemnego w nowej siedzibie Teatru Muzycznego przy ul. Składowej oraz budowę obiektu ochrony na kampusie Politechniki Poznańskiej.
Priorytetem są dla nas obiekty zbiorowej ochrony, na ten cel przeznaczymy ponad 311 mln zł z całej puli środków przewidzianych dla województwa wielkopolskiego w 2026 roku. Planowane zadania w nowej siedzibie Teatru Muzycznego oraz na Politechnice Poznańskiej to przykłady solidnych inwestycji, które w razie zagrożenia, będą mogły zapewnić schronienie setkom mieszkańców. Jako stolica naszego regionu, Poznań jest strategicznym punktem na mapie Wielkopolski w zakresie bezpieczeństwa – podkreśla wojewoda Agata Sobczyk.
Gdzie powstaną miejsca schronienia dla tysięcy osób?
Miasto Poznań złożyło wnioski o dofinansowanie na łączną kwotę ponad 43,5 mln zł. Aż 27,8 mln zł ma zostać przeznaczone na przygotowanie obiektów zbiorowej ochrony w 50 budynkach – szkołach, placówkach medycznych, domach pomocy społecznej i obiektach uczelni. Prace ruszą w czterech lokalizacjach. Podziemne części budynków Politechniki Poznańskiej przy ul. Piotrowo i ul. Rychlewskiego zostaną dostosowane do pełnienia funkcji miejsc schronienia dla około 2100 osób. Garaż podziemny nowego Teatru Muzycznego przy ul. Składowej ma zapewnić schronienie 300 osobom.
Bezpieczeństwo mieszkańców nie może zaczynać się dopiero w momencie kryzysu. Dlatego już dziś inwestujemy w miejsca schronienia, zapasowe źródła energii i system ostrzegania, tak aby miasto było przygotowane na różne scenariusze – mówi Marcin Gołek, zastępca prezydenta Poznania. – Skuteczność w pozyskiwaniu środków ma dziś bezpośredni wpływ na tempo przygotowania do sytuacji kryzysowych. Jesteśmy gotowi do realizacji tych zadań – mamy przygotowane projekty, wskazane obiekty i dobrze opracowane wnioski.
Agregaty i studnie awaryjne dla instytucji
Ponad 14,1 mln zł ma zapewnić ciągłość działania kluczowych instytucji. W 2026 roku agregaty prądotwórcze – zakupione wcześniej przez miasto – zostaną podłączone w 23 szkołach, 12 placówkach pomocowych oraz trzech budynkach urzędu i straży miejskiej. Kolejnych 10 szkół otrzyma nowe agregaty. Miasto planuje także przywrócić sprawność 100 studni abisyńskich, kontynuując zeszłoroczne uruchomienie 50 takich punktów.
Szkolenia dla mieszkańców i nowe syreny z głosem
Na szkolenia z reagowania w sytuacjach kryzysowych przeznaczono blisko 467 tys. zł. Odbędą się one we współpracy z 42 radami osiedli i obejmą radnych oraz lokalnych liderów. Przeszkoleni zostaną również pracownicy pomocy społecznej i instytucji wsparcia. Równolegle rozwija się system alarmowania – w 2025 roku miasto kupiło 11 nowych syren alarmowych, a w 2026 roku planuje wymianę kolejnych 40. Nowe urządzenia z funkcją nadawania komunikatów głosowych nie tylko zaalarmują, ale i poinformują o zdarzeniu i zalecanym postępowaniu.