Strona główna » Ponad 291 mln zł na inteligentne wodociągi w Poznaniu – Aquanet podpisał umowę z NFOŚiGW

Ponad 291 mln zł na inteligentne wodociągi w Poznaniu – Aquanet podpisał umowę z NFOŚiGW

by poznan

1 czerwca w siedzibie spółki Aquanet podpisano umowę na realizację projektu „Zapewnienie wody do spożycia w Poznańskim Systemie Wodociągowym”. Gigantyczne dofinansowanie z funduszy europejskich, wartość brutto przekracza 291 mln zł, obejmie 51 zadań i zmieni oblicze poznańskiej sieci. Dzięki temu mieszkańcy zyskają inteligentne wodomierze, a system stanie się odporniejszy na zmiany klimatu.

Cieszymy się, że spółce Aquanet udało się otrzymać dodatkowe fundusze na rozwój i nowe inwestycje. To pokazuje, że realizuje ona politykę Miasta, które także stara się pozyskiwać wsparcie z różnych źródeł, robi to konsekwentnie i – co najważniejsze – z sukcesem. Niewątpliwie podjęte dzięki tym pieniądzom działania przełożą się na poprawę w dostępie do usług dla naszych mieszkańców. Inwestycje, które zamierza zrealizować spółka Aquanet, to także dbałość o środowisko. W obliczu konieczności przeciwdziałania postępującym zmianom klimatu takie działania są niezwykle potrzebne – zauważa Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Dokument podpisali zastępca prezesa Narodowego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej Robert Gajda oraz Paweł Chudziński i Anna Graczyk z zarządu Aquanet S.A. Projekt w całości opiewa na kwotę ponad 291 mln zł brutto i składa się z kilkudziesięciu zadań.

Inwestycje w nowoczesną infrastrukturę wodociągową to inwestycje w bezpieczeństwo mieszkańców i odporność miast na wyzwania klimatyczne. Dzięki środkom z programu FEnIKS Poznań zyska system, który będzie bardziej niezawodny, energooszczędny i przyjazny środowisku. To przykład, jak fundusze europejskie realnie poprawiają jakość życia lokalnych społeczności – podkreśla Robert Gajda.

Inteligentne wodociągi

Najbardziej odczuwalną zmianą dla poznaniaków będzie montaż inteligentnych nakładek na wodomierze. Umożliwią one zdalny odczyt i wyeliminują potrzebę częstych wizyt inkasentów. Urządzenia będą na bieżąco analizować zużycie wody – jeśli system wykryje nienaturalnie wysoki pobór, natychmiast powiadomi właściciela o potencjalnej awarii wewnętrznej instalacji.

Sieć wodociągowa zostanie wyposażona w strefy pomiarowe DMA (District Metered Area), tworzone przez sieć przepływomierzy i rejestratorów. Dzięki temu Aquanet będzie mógł identyfikować wycieki, zanim staną się uciążliwe dla odbiorców.

W ten sposób wydatnie ograniczymy straty wody, co ma wymiar przede wszystkim ekologiczny, ale też ekonomiczny. System umożliwi także optymalizację zużycia energii, pozwoli nam zarządzać siecią w sposób jeszcze bardziej efektywny – zaznacza Paweł Chudziński, prezes Aquanetu.

Nowe rozwiązania pokażą dokładny kierunek i ilość przepływającej wody, co uprości decyzje o korektach w działaniu całego systemu i znacznie przyspieszy reakcję na ukryte wycieki.

Woda w obiegu zamkniętym

Jednym z najbardziej innowacyjnych założeń jest ponowne wykorzystanie wód popłucznych ze stacji uzdatniania w Mosinie. Powstają one podczas płukania filtrów i są nasycone zawiesinami żelaza i manganu. Badania dowiodły, że po odpowiednim przygotowaniu można je zawrócić na początek procesu technologicznego. Taki zamknięty obieg pozwoli dobowo oszczędzić ilość wody wystarczającą do zaopatrzenia nawet 15 000 mieszkańców.

Lata starań i rekordowe wsparcie

Aquanet od dekad skutecznie pozyskuje środki unijne – od czasów instrumentów przedakcesyjnych po dzisiejsze fundusze. Łączna suma wsparcia sięga już 1,328 mld zł, z czego 409 mln zł pochodzi z programu FEnIKS. Tym samym spółka konsekwentnie realizuje strategię miasta, inwestując w bezpieczeństwo wodne i ekologię.