Strona główna » Polska podpisuje pierwsze kontrakty w rekordowym programie SAFE wartym 180 miliardów złotych

Polska podpisuje pierwsze kontrakty w rekordowym programie SAFE wartym 180 miliardów złotych

by poznan

Program SAFE to bezprecedensowe wsparcie dla polskiej obronności i gospodarki. Dzięki niemu na modernizację armii trafi około 43,7 mld euro, czyli ponad 180 mld zł. Pierwsze umowy zostały właśnie podpisane, a Polska jest najbardziej zaawansowanym krajem w realizacji tego europejskiego przedsięwzięcia.

Szef rządu Donald Tusk podkreślił, że negocjacje zakończyły się pełnym sukcesem:

Kropka nad „i” została postawiona – europejskie pieniądze są zagwarantowane, a Polska jest najbardziej zaawansowana w realizacji swoich projektów.

Dlaczego SAFE to przełom?

Program, zapoczątkowany w 2025 roku podczas polskiej prezydencji w Radzie UE, zapewni nie tylko bezpieczeństwo, ale i pracę dla ponad 10 tysięcy polskich firm – wykonawców, podwykonawców i kooperantów. Premier Tusk zaznaczył, że to rozwiązanie bez precedensu:

Przez długi czas musiałem przekonywać różnych sceptyków i malkontentów, że 180 mld zł na polską gospodarkę i wojsko to rozwiązanie bez precedensu i dziejowa chwila dla bezpieczeństwa państwa.

W obliczu dynamicznej sytuacji geopolitycznej rządowi zależy na szybkim wykorzystaniu środków. Do 30 maja planuje zagospodarować 100 mld zł w ramach 40 dużych, kompleksowych umów.

To przedsięwzięcie jest niezwykle wymagające – do 30 maja chcemy zagospodarować 100 mld zł w 40 dużych, kompleksowych umowach.

Inwestycje mają na celu skuteczne odstraszanie potencjalnego agresora. Premier podkreślił:

Im więcej i mądrzej wykorzystamy środki, tym mniejsze jest ryzyko czarnego scenariusza. Teraz ciężko pracujemy, żeby móc później powiedzieć – nikt nie śmie zaatakować Polski.

Modernizacja armii i polski przemysł zbrojeniowy

Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że Polska staje się eksporterem nowoczesnego uzbrojenia, a program umożliwia zwiększenie mocy produkcyjnych zakładów zbrojeniowych.

Po latach kupowania sprzętu z zagranicy, Polska staje się eksporterem. Będziemy dostarczali systemy dronowe do Kanady i nie tylko.

Szef MON poinformował również, że w związku z wetem prezydenta wobec ustawy modernizacyjnej służb, rząd rozszerzył program pozamilitarnych przygotowań obronnych. Pozwoli to przeznaczyć 17 mld zł z budżetu na projekty dla Policji, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa.

Pierwsze kontrakty z polskimi firmami

Pełnomocniczka rządu ds. SAFE Magdalena Sobkowiak-Czarnecka zaznaczyła, że Polska od początku była liderem tego procesu i otrzymała największą pulę środków.

Polska była liderem tego procesu – to my projektowaliśmy program, to my otrzymaliśmy największą część środków, pierwsi podpisaliśmy umowę i pierwsi zaczynamy wydawać pieniądze.

Wśród beneficjentów pierwszych umów znalazły się takie przedsiębiorstwa jak Maskpol, Celtech, Jelcz, WB Group oraz Stocznia Remontowa Shipbuilding. Kontrakty obejmują zakup systemów GLADIUS, WARMATE i FlyEye – nowoczesnych dronów, a także okrętów do pozyskiwania i przetwarzania danych geoprzestrzennych, hełmów, kamizelek ochronnych oraz rozwiązań z zakresu kryptografii i sztucznej inteligencji wspierających bezpieczeństwo cyfrowe.