Od 3 marca 2026 roku za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h można stracić prawo jazdy również poza obszarem zabudowanym. Nowe przepisy dotyczą dróg jednojezdniowych dwukierunkowych. W minioną niedzielę przekonał się o tym kierowca z Mieściska.
Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego wągrowieckiej komendy prowadzili pomiar prędkości na drodze wojewódzkiej 190 w Łaziskach. Na odcinku poza terenem zabudowanym obowiązywało ograniczenie do 70 km/h. Około godziny 9:00 rano zatrzymali peugeota, który jechał aż 140 km/h.
Mandat, punkty i zatrzymanie uprawnień
Kierowca pochodzący z Mieściska otrzymał mandat w wysokości 2000 zł oraz 14 punktów karnych. To jednak nie wszystko – zgodnie z nowelizacją przepisów, za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej poza obszarem zabudowanym prawo jazdy zostaje zatrzymane na 3 miesiące. Funkcjonariusze sporządzają odpowiednią dokumentację, a informacja trafia do organu administracyjnego.
Dotychczas takie konsekwencje groziły tylko w obszarze zabudowanym. Teraz ryzyko utraty uprawnień rozszerza się na wiele dróg pozamiejskich.
Nowe stawki mandatów
Obecny taryfikator przewiduje kary od 50 zł do 2500 zł (a w przypadku recydywy nawet do 5000 zł) oraz od 1 do 15 punktów karnych. Policjanci przypominają, że nadmierna prędkość wciąż jest jedną z głównych przyczyn najtragiczniejszych wypadków drogowych. Nowe regulacje mają poprawić bezpieczeństwo na drogach i ukrócić niebezpieczne zachowania.