Strona główna » Nowy zbiornik na Łacinie tonie w zieleni. Dojdzie do niego ulica „Kory”

Nowy zbiornik na Łacinie tonie w zieleni. Dojdzie do niego ulica „Kory”

by poznan

Na poznańskiej Łacinie powstaje nowy zbiornik retencyjny. Inwestycja między ulicami Niemena i Sobczaka jest już bardzo zaawansowana. Obiekt nie tylko odciąży kanalizację deszczową, ale i stanie się zieloną enklawą do rekreacji. Wraz z nim budowana jest też nowa ulica – Olgi Sipowicz „Kory”.

Zbiornik ma otwartą formę i pomieści ok. 1900 metrów sześciennych wody, a jego powierzchnia to blisko 2800 metrów kwadratowych. Wykonawcy zamontowali już wzmocnienia z płyt ażurowych, schody i zjazd techniczny na dno. Pojawiły się też słupy oświetleniowe, chodniki i taras z barierkami. Do zrealizowania pozostaje jeszcze plac zabaw.

– Łacina jest silnie rozbudowującą się częścią Poznania. Nowy zbiornik to wyraz troski o bezpieczeństwo i komfort mieszkańców, gdyż zadaniem zbiornika będzie odciążenie kanalizacji deszczowej, która przy bardziej intensywnych opadach nie zawsze jest wystarczająco efektywna. To nie jedyna tego typu inwestycja w Poznaniu. Na Strzeszynie rozpoczęły się prace nad powiększeniem zbiornika retencyjnego w rejonie ul. Krajeneckiej i Grajewskiej wraz z dostosowaniem systemu kanalizacji deszczowej – mówi Marcin Gołek, zastępca prezydenta Poznania.

Wody opadowe ze zbiornika będą odprowadzane do Warty, a także wykorzystywane do podlewania okolicznej zieleni. Ta ostatnia robi ogromne wrażenie – wokół obiektu przybędzie 90 drzew, ponad 10 tysięcy krzewów, liczne byliny i trawy ozdobne. Dodatkowo ponad 860 nasadzeń zaplanowano bezpośrednio na dnie niecki.

– W parze z praktycznymi aspektami tej inwestycji idzie też rekreacja, gdyż teren będzie zachęcał do spacerów czy odpoczynku wśród zieleni. Na placu budowy posadzono już pierwsze drzewa, rośliny na dnie zbiornika oraz kontynuowane są nasadzenia zieleni niskiej. Gotowe są również chodniki wokół obiektu i taras z barierkami. Do wykonania pozostał jeszcze m.in. plac zabaw – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Całość uzupełnią elementy małej architektury: ławki, kosze na śmieci i stojaki rowerowe. Równolegle powstająca ulica Olgi Sipowicz „Kory” stanowi przedłużenie ul. Anny Jantar i będzie przylegać bezpośrednio do zbiornika. Inwestycję realizuje spółka Aquanet, która pozyskała na ten cel dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach projektu FENX „Gospodarowanie wodami opadowymi w Poznaniu etap I”.

Po sąsiedzku, pomiędzy tramwajową trasą kórnicką a ul. Sobczaka, planowany jest jeszcze zielony plac miejski. Prócz funkcji wypoczynkowych i szaty roślinnej, przewidziano tam ścieżki piesze i małą architekturę. Prace są na etapie formalności – wkrótce ma zostać ogłoszony przetarg na roboty budowlane.