W Nowym Zoo w Poznaniu trwa budowa nowego pawilonu z salą edukacyjną. Na placu budowy pojawiły się już moduły kontenerowe, które stworzą obiekt. Wcześniej wykonawca przygotował ławę fundamentową pod wszystkie kontenery.
Jak mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie:
W tym tygodniu na placu budowy pojawiły się moduły kontenerowe, z których składał się będzie pawilon. Wcześniej wykonawca przygotował ławę fundamentową z myślą o posadowieniu wszystkich kontenerów. W kolejnych krokach przeprowadzone zostaną prace w zakresie wykończenia wnętrz i montażu elementów stałych wyposażenia.
Nowy obiekt powstaje w rejonie wejścia do ogrodu zoologicznego. Z myślą o osobach z niepełnosprawnościami zaplanowano podjazdy dla wózków oraz dostosowane toalety. Oprócz sali do zadań edukacyjnych, wewnątrz przewidziane są także pomieszczenia do pracy biurowej wraz z toaletami, szatnią i magazynem. Powierzchnia zabudowy pawilonu to ponad 200 m kw.
W zakres zadania wchodzi też budowa zadaszonego stanowiska do ładowania Melexa – elektrycznego pojazdu wykorzystywanego do przemieszczania się po terenie zoo. Inwestycja obejmuje również prace związane z zewnętrzną infrastrukturą techniczną: przyłącze wodne, instalację elektryczną i kanalizację sanitarną.
Nowy dom dla pingwinów Humboldta
Planów na rozbudowę Nowego Zoo jest więcej. Spółka PIM przygotowuje dokumentację projektową dla przestrzeni pingwinów peruwiańskich. Nowy obiekt hodowlano-ekspozycyjny powstanie w miejscu niewykorzystywanego basenu dla fok, w pobliżu wejścia do zoo. Stary zbiornik zostanie rozebrany, a na jego miejscu zamieszkają pingwiny Humboldta – gatunek narażony na wyginięcie, który w naturze występuje na zachodnich wybrzeżach Ameryki Południowej. Trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu na wykonanie dokumentacji projektowej, która umożliwi przeprowadzenie prac budowlanych.