Strona główna » Milion złotych dla uczestników Czerwca’56 trafi na konta przed 70. rocznicą

Milion złotych dla uczestników Czerwca’56 trafi na konta przed 70. rocznicą

by poznan

Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu zakończył rozpatrywanie wniosków o pomoc finansową dla uczestników Powstania Poznański Czerwiec’56. Środki trafią do kombatantów przed obchodami 70. rocznicy pierwszego strajku generalnego w PRL-u. Pozytywnie rozpatrzono 83 wnioski, a łączna kwota wsparcia wynosi 1 mln zł.

Komisja ds. rozpatrzenia wniosków, w której zasiedli pracownicy Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz przedstawiciele organizacji zrzeszających uczestników Poznańskiego Czerwca’56, przeanalizowała dokumentację. Z okazji 70. rocznicy rząd podwoił pulę środków – decyzją premiera Donalda Tuska, na wniosek I wicewojewody wielkopolskiej Karoliny Fabiś-Szulc.

Symboliczny gest wdzięczności

– To ważny gest pamięci i wdzięczności wobec osób, które w 1956 roku upomniały się o swoją wolność i godność. Jako państwo pamiętamy o bohaterach Poznańskiego Czerwca’56 i ich odwadze. To dzięki nim kolejne pokolenia mogą żyć w wolnej Polsce – podkreśla I wicewojewoda Karolina Fabiś-Szulc, przewodnicząca komisji.

Komisja pozytywnie zaopiniowała 83 wnioski. Pomoc finansowa obejmie uczestników powstania znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, osoby, które w wyniku wydarzeń czerwca 1956 roku w Poznaniu doznały uszczerbku na zdrowiu, represji ze strony aparatu bezpieczeństwa, szykan w miejscu pracy lub niosły pomoc ofiarom. Zgodnie z decyzją komisji, świadczenia otrzymają również współmałżonkowie nieżyjących uczestników Czerwca’56.

Środki w kwocie 1 mln zł trafią do uprawnionych jeszcze przed uroczystościami 70. rocznicy pierwszego strajku generalnego w PRL-u. To konkretne wsparcie, które ma realnie odciążyć bohaterów poznańskiego zrywu.