Przy ul. Św. Wawrzyńca na Jeżycach powstał nowy zielony skwer. Miejsce to było wcześniej nieuporządkowane i niszczone przez nielegalnie parkujące samochody. Teraz mieszkańcy okolicznych bloków mogą odpocząć wśród pachnących kwiatów i nowych ławek.
Prace objęły teren pomiędzy starą a nową częścią ulicy, tuż przy przystanku autobusowym. Dosadzono drzewa oraz krzewy osłaniające skwer od zgiełku pobliskiej ulicy i przejeżdżających pociągów. Atrakcją są wielogatunkowe rabaty z kolorowymi i miododajnymi bylinami, które sprzyjają owadom.
Znajduje się tam wiele roślin miododajnych sprzyjających owadom, podobnie jak na łące kwietnej. Pojawiły się też trawy ozdobne i pnącza – wymienia Justyna Litka, prezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.
Do dyspozycji użytkowników jest okrągły plac z ławkami połączony z alejkami z nawierzchni mineralnej. Dzikie przedepty zastąpiono wygodnymi ciągami pieszymi, co poprawiło bezpieczeństwo. Cała przestrzeń sprzyja małej retencji wodnej. Zrezygnowano tu z typowego trawnika na rzecz łąki kwietnej oraz zastosowano przepuszczające wodę nawierzchnie.
Więcej zieleni w poznańskiej metropolii
Jeżycki skwer jest elementem pierwszego etapu zadania „Wsparcie małej retencji wodnej i rozwój zielono-niebieskiej infrastruktury na obszarze Metropolii Poznań”. Od 15 maja działa już podobny park kieszonkowy przy ul. Chłodnej. W ramach inwestycji zazieleniono też tereny czterech placówek oświatowych: SP11 na Winogradach, SP20 na Ratajach, SP77 na Łazarzu oraz ZSP nr 16 w centrum. Projekt otrzymał dofinansowanie z Funduszy Europejskich dla Wielkopolski 2021-2027.