Strona główna » Jubileuszowa gala Teatru Muzycznego w Poznaniu z medalami Gloria Artis i owacjami na stojąco

Jubileuszowa gala Teatru Muzycznego w Poznaniu z medalami Gloria Artis i owacjami na stojąco

by poznan

Uroczystość odbyła się 26 maja w Auli Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu. Spotkanie zgromadziło kilka pokoleń artystów, twórców i pracowników Teatru, podkreślając, że historię Teatru Muzycznego tworzą nie tylko osoby występujące na scenie, ale również wszyscy ci, którzy przez lata współtworzyli codzienne życie instytucji za kulisami.

Gala jubileuszowa i wręczenie nagród

Jednym z najważniejszych punktów gali jubileuszowej było wręczenie odznaczeń i wyróżnień dla osób szczególnie zasłużonych dla kultury oraz działalności Teatru Muzycznego w Poznaniu. Brązowe Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymali Anna Lasota – śpiewaczka i artystka musicalowa od 18 lat związana z Teatrem Muzycznym w Poznaniu oraz Wiesław Paprzycki – aktor związany z Teatrem Muzycznym od 1993 roku, kreując wiele pierwszoplanowych i niezapomnianych ról. Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” uhonorowano Ewelinę Adamską-Porczyk (aktorkę, reżyserkę, choreografkę), Paulinę Andrzejewską-Damięcką (tancerkę, pedagożkę i choreografkę) oraz Janusza Krucińskiego (aktora musicalowego i dubbingowego).

Przemysław Kieliszewski wręczył Nagrody Dyrektora Teatru Muzycznego w PoznaniuDagmarze Rybak oraz Radosławowi Elisowi – artystom, którzy w szczególny sposób wyróżniają się w codziennej pracy instytucji. Wyróżnienia Rady Teatru i Bona Fide. Stowarzyszenia Wielkopolan otrzymali: Barbara Melzer (aktorka teatralna i musicalowa), Janusz Kruciński (aktor dubbingowy i musicalowy), Jarosław Patycki (artysta zespołu wokalno-aktorskiego od 40 lat związany ze sceną Teatru Muzycznego), Jerzy Jan Połoński (reżyser, aktor, muzyk), Barbara Andrys (charakteryzatorka, od blisko 40 lat związana z Teatrem Muzycznym) oraz Andrzej Hamerski (zastępca Dyrektora ds. administracyjno-technicznych, nadzorujący budowę nowej siedziby Teatru Muzycznego).

Podczas uroczystości Teatr Muzyczny w Poznaniu został także uhonorowany Odznaką Honorową „Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”, którą wręczył Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego. Wyróżnienie w imieniu Teatru odebrali Anna Kubiak i Jerzy Kubiak. Srebrną Pieczęć Miasta Poznania – jedno z najwyższych miejskich wyróżnień przyznawanych za szczególne zasługi dla rozwoju i promocji miasta wręczył Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Miasta Poznania. Nagrodę w imieniu zespołu Teatru odebrała Magdalena Szcześniewska i Maksymilian Pluto-Prądzyński.

Uroczysty finał

Jednym z najbardziej wzruszających momentów wieczoru było spotkanie z członkami Koła Seniora Pracowników Teatru Muzycznego w Poznaniu. Byli artyści i pracownicy Teatru, którzy do dziś regularnie spotykają się, wspominając lata wspólnej pracy, zostali przyjęci przez publiczność owacjami.