Strona główna » Jarocin: Złapany za kierownicą mimo zakazu, dostał dożywotni zakaz i 3 miesiące więzienia

Jarocin: Złapany za kierownicą mimo zakazu, dostał dożywotni zakaz i 3 miesiące więzienia

by poznan

1 czerwca w Jarocinie policjanci zatrzymali 24-letniego kierowcę mercedesa. Mimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów wsiadł za kierownicę. Następnego dnia, w trybie przyspieszonym, usłyszał wyrok: 3 miesiące bezwzględnego więzienia i dożywotni zakaz kierowania.

Po południu 1 czerwca na ul. Sienkiewicza w Jarocinie patrol podjął kontrolę samochodu marki Mercedes. Podczas sprawdzenia w policyjnym systemie wyszło na jaw, że 24-letni mieszkaniec gminy Jarocin ma sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Mężczyzna został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie.

Tryb przyspieszony i surowy wyrok

Już następnego dnia sprawa trafiła do sądu. Sąd rozpoznał ją w trybie przyspieszonym i od ręki ogłosił wyrok. Wymierzył 24-latkowi karę bezwzględnego pozbawienia wolności na 3 miesiące, orzekł środek karny w postaci dożywotniego zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi oraz świadczenie w wysokości 10 000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.

Stracona szansa na odzyskanie uprawnień

Młody kierowca jeszcze w ubiegłym roku został skazany przez Sąd Rejonowy w Środzie Wlkp. za podobne wykroczenie. Gdyby trzymał się tamtego wyroku i nie siadał za kółko, po okresie obowiązywania zakazu mógłby starać się o ponowne uzyskanie prawa jazdy. Wsiadając do mercedesa, sam skreślił tę szansę – teraz zakaz jest dożywotni.

Niestosowanie się do orzeczonych przez sąd zakazów jest przestępstwem, za które grożą surowe konsekwencje, w tym kara pozbawienia wolności.