Jury wybrało 50 młodych skrzypków, którzy w październiku 2026 roku wystąpią w Poznaniu podczas 17. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. To właśnie w stolicy Wielkopolski, między 13 a 17 maja, ogłoszono listę nazwisk po burzliwej fazie preselekcji. Spośród 252 zgłoszeń z całego świata do rywalizacji zakwalifikowano 49 osób, a dołączy do nich laureatka poznańskiego konkursu im. Jahnkego.
Decyzję o składzie podjęło Jury Preselekcyjne pod przewodnictwem Bartłomieja Nizioła, z udziałem znakomitych skrzypaczek Aleny Baevej i Agaty Szymczewskiej. Najwięcej aplikacji napłynęło z Chin, Japonii, Polski, Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych. Jak to się stało, że wśród pięćdziesięciu nazwisk znalazła się Zofia Anna Olesik? Młoda artystka otrzymała bezpośrednią kwalifikację jako laureatka I nagrody 11. Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Zdzisława Jahnkego z 2025 roku, omijając tym samym wstępne sito.
Globalny prestiż wydarzenia
Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego to jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń muzyki klasycznej o globalnym zasięgu. Organizowany od 1935 roku, jest obecnie najstarszym konkursem skrzypcowym na świecie. Wydarzenie co pięć lat przyciąga do Poznania najwybitniejszych młodych skrzypków w wieku od 18 do 30 lat z różnych kontynentów. Tegoroczna, 17. edycja odbędzie się w dniach 8-25 października 2026 roku.
Preselekcja w cieniu konfliktu
Z powodu wybuchu wojny na Bliskim Wschodzie organizatorzy zdecydowali się na nietypowy krok – drugi etap preselekcji również odbył się w formie przesłuchań wideo. To właśnie te nagrania oceniali jurorzy w Poznaniu podczas majowych obrad. Dlaczego ogłoszono listę właśnie teraz, na ponad rok przed konkursem? To czas niezbędny, by uczestnicy mogli przygotować się do występów, a melomani – zaplanować przyjazd do Poznania.