Strona główna » 35 lat Placówki Straży Granicznej Poznań-Ławica – awanse, medale i nowoczesne inwestycje za 7 mln zł

35 lat Placówki Straży Granicznej Poznań-Ławica – awanse, medale i nowoczesne inwestycje za 7 mln zł

by poznan

35 lat temu utworzono Placówkę Straży Granicznej Poznań-Ławica, która od początku stoi na straży bezpieczeństwa państwa i dba o podróżnych. W uroczystości jubileuszowej wzięli udział przedstawiciele władz, służb mundurowych i lotniska, a nie zabrakło awansów, wyróżnień i podsumowania spektakularnych inwestycji. I wicewojewoda wielkopolska Karolina Fabiś-Szulc odebrała z rąk funkcjonariuszy medal pamiątkowy.

Przebieg uroczystości i wyróżnienia

Obchody rozpoczęły się od złożenia meldunku i odśpiewania hymnu narodowego. Komendant przyznał awanse na wyższe stopnie służbowe i stanowiska, a także wręczył nagrodę Komendanta Głównego Straży Granicznej. Kulminacyjnym momentem było przyznanie medali pamiątkowych placówki Straży Granicznej Poznań-Ławica. Wśród wyróżnionych znaleźli się: I wicewojewoda wielkopolska Karolina Fabiś-Szulc, dyrektor Wydziału Infrastruktury Tomasz Małyszka i dyrektor Wydziału Spraw Cudzoziemców Andrzej Soboń.

W uroczystości uczestniczyli również generał brygady Straży Granicznej Monika Musielak, wicestarosta poznański Tomasz Łubiński, prezes Portu Lotniczego Poznań-Ławica Grzegorz Bykowski, wiceprezes Agnieszka Szymankiewicz oraz przedstawiciele administracji publicznej i byli komendanci placówki.

Słowa uznania od wicewojewody

Przyjmuję go z ogromną wdzięcznością, traktując jako wyraz uznania dla dobrej współpracy oraz wspólnych działań na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców Wielkopolski. To wyróżnienie ma dla mnie szczególną wartość, ponieważ przyznawane jest przez formację cieszącą się wysokim autorytetem i społecznym zaufaniem

– mówiła Karolina Fabiś-Szulc po odebraniu medalu.

Nowoczesny sprzęt i automatyczne bramki – inwestycje za miliony

Placówka Straży Granicznej Poznań-Ławica to dziś silnie rozwijające się lotnicze przejście graniczne. Wojewoda Wielkopolski przekazał w ostatnim czasie dotację celową w wysokości blisko 7 mln zł na zadania inwestycyjne. Dzięki tym środkom zakupiono m.in. systemy kontroli do prześwietlania bagaży, monitor promieniowania gamma-neutronowego, robota pirotechnicznego oraz specjalistyczny pojazd do przewozu psów służbowych. Ponad 4,5 mln zł z tej kwoty przeznaczono na modernizację 9 automatycznych bramek ABC (Automated Border Control), które umożliwiają samodzielną i szybką przeprawę w strefie Non-Schengen.