W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 10-lecia funkcjonowania Wydziału do zwalczania Przestępczości Pseudokibiców. To dziesięć lat pełnych wyzwań, których celem było rozpracowywanie i rozbijanie zorganizowanych grup przestępczych powiązanych ze światem sportu. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele kadry kierowniczej z Komendantem Wojewódzkim Policji w Poznaniu nadinsp. Tomaszem Olczykiem oraz Wiceprzewodniczący ZW NSZZP woj. wielkopolskiego.
Służba dla wytrwałych i najlepszych
Komendant Olczyk nie krył, że jest to jedna z najbardziej wymagających formacji w policji. Jego zdaniem, w wydziale nie ma miejsca na przypadek.
Jest to służba, która obejmuje swoim zakresem nie tylko to, co dzieje się podczas meczów piłkarskich. Do tego dochodzą również sytuacje związane z przestępczą działalnością grup pseudokibiców. W tym wydziale nie ma przypadkowych osób.
Co należy do głównych zadań jednostki?
Codzienność funkcjonariuszy z Poznania to nie tylko zabezpieczanie stadionów. Przede wszystkim zajmują się oni monitorowaniem, identyfikacją i rozbijaniem zorganizowanych grup przestępczych. W kręgu ich zainteresowań znajduje się zwalczanie handlu narkotykami, wymuszeń, pobić, kradzieży oraz handlu ludźmi. Kluczowym elementem pozostaje także koordynacja działań podczas masowych imprez sportowych.